SKU: 116036
Product Wire: Download PDF
Description
Trendy mobile charging cable which can be used to charge most phones. It has a translucent LED insert that lights up when it is in use and four different connectors. Zodiac has a USB connector cable, a Micro-B connector, a Lightning connector and a USB Type-C connector. This device is for charging only and is not designed for data connections. It can be customised with full colour branding and the choice of seven different coloured translucent inserts.
Features
- Compact 8cm cable
- Triple output: Type-C, Micro-B USB and Lightning
- LED light ring
- USB A Input
Colours
Cable: White.
Dimensions
Branding Options
| Direct Digital | 25mm x 20mm |
|---|
Specifications
| Upstream Connector | USB Type-A(Male) |
|---|
| Downstream Connector | Type-C, Micro-B & Lightning |
|---|
| Cable Length | 8cm |
|---|
| Max. Power | 2A |
|---|
| Light Up | Yes |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cable Jacket | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|
| Connector | Iron, Zinc & Stainless Steel |
|---|
| Connector Head | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Polycarbonate (PC) & Polypropylene (PP) |
|---|
| Hub | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 38 x 36 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 10.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|