Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 117055
Product Wire: Download PDF
Silicone wrist band with an extra branding spot for maximum impact. It has many uses and is ideal for fundraising, awareness campaigns, promotion and as admission bracelets for events. There are 14 standard colours and PMS colours are available on request. It is branded with debossing which gives a 3D effect below the surface. All or part of the debossed surface can be colour filled with two or more colours which is optional. One size fits all and they can be supplied in an optional polybag, with or without a full colour label. A production lead time of 25 working days applies to this product by air freight and larger orders can be sea freighted on request to reduce the freight cost.
Clear, White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Dark Blue, Navy, Purple, Black. Special PMS colours are available for a minimum of 1000pcs.
| Debossing | Band - Please refer to template. |
|---|---|
| Colour Fill | Band - Please refer to template (2 colour max). |
| Digital Label | Polybag - 65mm x 45mm. |
| Size | One size fits most |
|---|---|
| Country of Origin | China |
Loose packed or an optional polybag or an optional polybag with label.
| Carton size | 46 x 36 x 32 cm |
|---|---|
| Carton weight | 18.00 kg |
| Units per carton | 2500 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|