Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 110511
Product Wire: Download PDF
Stretchy towelling wrist sweat band with a secure zippered pocket for keys, cash, earbuds etc. It is manufactured from 80% cotton with 12% elastic and 8% polyester. A production lead time of 25 working days applies to this product by air freight and larger orders can be sea freighted on request to reduce the freight cost.
Grey, White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Dark Green, Light Blue, Dark Blue, Purple, Black.
| Embroidery | Pocket - 40mm x 40mm. |
|---|---|
| Embroidery | 50mm x 50mm. |
| Woven Badge | Pocket - 30mm x 30mm. |
| Woven Badge | 40mm x 40mm. |
| Air Freight | A production lead time of 25 working days applies to this product |
|---|---|
| Sea Freight | Larger orders can be sea freighted on request to reduce the freight cost |
| Country of Origin | China |
| Sweat Band | Cotton, Polyester, Elastic Blend |
|---|
Loose packed.
| Carton size | 46 x 46 x 32 cm |
|---|---|
| Carton weight | 11.00 kg |
| Units per carton | 500 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|