SKU: 125313
Product Wire: Download PDF
Description
Compact Swiss-style multi-tool which opens out to reveal seven tools for everyday use a screwdriver, corkscrew, nail file, knife, scissors, can opener and a bottle opener. The beech wood handles add a stylish element. Presented in a natural gift box.
Features
- Compact Swiss-style multi-function pocket knife
- Natural beech wood handles
- Stainless steel key ring
- Presentation: Natural gift box
Colours
Natural
Dimensions
- Pocket Knife: L 95mm x W 24mm x 15mm
- Gift Box: L 94mm x W 25mm x 15mm
Branding Options
| Pad Print | 30mm x 9mm |
|---|
| Laser Engraving | 30mm x 9mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Number of tools | 7 |
|---|
| Tools Included | Screwdriver, Corkscrew, Nail File, Knife, Scissors, Can Opener, Bottle Opener |
|---|
| Included | Natural Kraft Box |
|---|
| Laser Engraving Finish | Natural Etch |
|---|
| Note | Wood is a natural resource which can produce an unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Handle | Beech Wood |
|---|
| Tools | Stainless Steel |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 29 x 12 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 7.50 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|