Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 117092
Product Wire: Download PDF
Retractable recycled aluminium ballpoint pen with a matte anodised barrel, a textured grip and shiny chrome accents. It has a black large volume refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink. Winchester can be presented in an optional pen sleeve.
Navy, Black.
| Pad Print | Positions D & E - 50mm x 7mm. |
|---|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 45mm x 10mm. |
| Laser Engraving | Positions D & E - 50mm x 6mm. |
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|---|
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte Anodised |
| Trim | Shiny Chrome and Black |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|---|
| Grip | Recycled Aluminium |
| Clip | Iron |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Loose packed or an optional pen sleeve.
| Carton size | 34 x 28 x 16 cm |
|---|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
| Units per carton | 500 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Navy (Black Ink) | 10000 | Mid Jun |
| Black (Black Ink) | 5600 | Mid Jun |
| Black Velvet Sleeve | 8600 | Late Jul |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|