SKU: 106950
Product Wire: Download PDF
Description
Standard-size reusable tote bag with longer handles so it can be carried on the shoulder. It is manufactured from non-woven polypropylene material.
Features
- Standard-size and reusable tote bag
- Designed with extended handles to easily carry on your shoulder
- Manufactured from non-woven polypropylene material
Colours
Grey, Natural, White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Kelly Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Process Blue, Royal Blue, Navy, Purple, Black.
Dimensions
- H 420mm x W 380mm (excludes handles)
- Handle Length: 510mm
Branding Options
| Screen Print | 250mm x 250mm |
|---|
| Colourflex Transfer | 250mm x 200mm |
|---|
| Faux Embroidery | 250mm x 200mm |
|---|
| Digital Transfer | 250mm x 200mm |
|---|
Specifications
| Literage | 1.5L |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | Polypropylene (PP) Non-Woven |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 44 x 40 x 38 cm |
|---|
| Carton weight | 8.30 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|