Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 108819
Product Wire: Download PDF
Smart BPA-free 750ml aluminium drink bottle which has a secure screw on lid with a flip out drinking valve and a carry handle. An optional natural gift box is available on request. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Silver, White, Black.
| Pad Print | Top - 40mm x 15mm | Bottom - 40mm circle | Bottom - 40mm x 65mm. |
|---|---|
| Rotary Screen Print | Top - 210mm x 15mm | Bottom - 210mm x 90mm. |
| Rotary Digital Print | Top - 225mm x 15mm | Bottom - 225mm x 100mm. |
| Digital Print | Please refer to template |
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
| Capacity | 750ml |
|---|---|
| Insulation | Single Wall |
| Lid Attachment | Thread |
| Lid Style | Flip valve lid with a straw |
| Carry Handle | Yes |
| Finish | Silver Bottle - Shiny Steel | Coloured Bottles - Gloss Painted |
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
| Hot Liquids Suitable | No |
| Carbonated Liquids Suitable | No |
| BPA Free | Yes |
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
| Dishwasher safe | No |
| Bottle | Aluminium |
|---|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
Loose packed or an optional gift box.
| Carton size | 78 x 40 x 28 cm |
|---|---|
| Carton weight | 9.10 kg |
| Units per carton | 50 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Silver Bottle | 1900 | - |
| White Bottle | 3100 | - |
| Black Bottle | 2950 | Mid Oct |
| Black Flip Cap | 21000 | - |
| Straw | 20900 | - |
| Gift Box - Natural | 3650 | Late Nov 2025 |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|