SKU: 114137
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable aluminium ballpoint pen with a debossed pattern on the grip, a matte lacquered barrel and shiny chrome accents. It has a blue large volume refill with 800 metres of writing ink and can be presented in an optional black pen sleeve.
Features
- Retractable aluminium ballpoint pen with a debossed grip
- 800m of blue writing ink
- Matte lacquered barrel with shiny chrome trim
- Optional pen sleeve available
Colours
Gunmetal, White, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 142mm x 13mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 50mm x 10mm. |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 60mm x 5mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 45 x 30 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 9.60 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|