SKU: 129230
Product Wire: Download PDF
Description
A lightweight 600ml drink bottle made from recycled aluminium with a secure stainless steel screw on lid. Available in a wide range of vibrant colours, the Venus has a modern satin painted finish and is perfect for everyday use. An optional gift box and gift box sleeve are available at an additional cost. The bottle is not dishwasher safe, and handwashing is recommended.
Features
- 600ml drink bottle made from recycled aluminium with a satin painted finish
- Stainless steel screw on cap lid
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Silver, White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Teal, Light Blue, Royal Blue, Navy, Purple, Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 70mm x H 225mm
- Gift Box: H 295mm x W 76mm x 76mm
Branding Options
| Pad Print | Bottle - 40mm x 50mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Bottle - 185mm x 150mm (one colour only) |
|---|
| Laser Engraving | Lid - 35mm Dia |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Rotary Digital Print | 215mm x 150mm |
|---|
| Laser Engraving | Bottle - 45mm x 100mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Capacity | 600ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Matte Painted |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Engraving Finish | Lid - Shiny Steel |
|---|
| Hot Liquids Suitable | No |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Recycled Aluminium |
|---|
| Lid | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or optional gift box.
Carton
| Carton size | 39 x 38 x 45 cm |
|---|
| Carton weight | 5.60 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|