SKU: 107676
Product Wire: Download PDF
Description
Affordable slinger bag which is manufactured from 210D polyester. The single, adjustable shoulder strap allows the bag to be rotated to the front of the body and accessed without taking it off. It has a zippered main compartment and a water bottle carrier.
Features
- An affordable slinger bag made from 210D polyester
- Features a single, adjustable shoulder strap that allows for easy rotation to the front of the body
- Includes a zippered main compartment, providing ample space for your essentials
- Comes equipped with a dedicated water bottle carrier
Colours
Orange, Red, Bright Green, Light Blue, Royal Blue, Black.
Dimensions
- H 420mm x W 345mm x Gusset 100mm (excludes shoulder strap)
- Strap Length (extended): 770mm
Branding Options
| Screen Print | 140mm x 170mm (one colour) |
|---|
| Colourflex Transfer | 140mm x 170mm |
|---|
| Faux Embroidery | 140mm x 170mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 140mm x 170mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 14L |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 48 x 39 x 40 cm |
|---|
| Carton weight | 6.40 kg |
|---|
| Units per carton | 150 |
|---|