SKU: 200232
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable brass ballpoint pen with a lacquered barrel, a soft rubber grip and shiny chrome trim. Turbo has a black large volume refill with 1800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable brass ballpoint pen with a lacquered barrel
- 1800m of black Dokumental ink
- Soft rubber grip with shiny chrome trim
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Dia 13.5mm x L 137.5mm x 17.5mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 45mm x 9mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 35mm x 16mm. |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 45mm x 9mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Brass |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Silver Pen - Matte Lacquer | Coloured Pens - Gloss Lacquer |
|---|
| Grip Finish | Matte |
|---|
| Trim | Shiny Chrome with a Black Dot |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Brass |
|---|
| Grip | Rubber |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Brass |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Iron |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 37 x 18 x 33 cm |
|---|
| Carton weight | 13.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|