SKU: 110748
Product Wire: Download PDF
Description
Classic 750ml drink bottle that is manufactured from Tritan, which is odour-resistant and BPA-free. It has a secure screw on lid that has a carry handle, a flip out drinking valve with a straw, and a decorative silicone ring. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Classic 750ml drink bottle manufactured from Tritan
- Tritan is odour-resistant and BPA-free
- Equipped with a secure screw on lid and a flip valve and straw
- The lid also features a convenient carry handle
Colours
Bottles: Clear, Black. Band: Bright Green, Light Blue, Purple.
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | 45mm circle | 50mm x 25mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | 60mm x 210mm. |
|---|
| Rotary Digital Print | 80mm x 231.5mm. |
|---|
Specifications
| Capacity | 750 ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Flip valve lid with a straw |
|---|
| Carry Handle | Yes |
|---|
| Finish | Gloss |
|---|
| Hot Liquids Suitable | No |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Tritan |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 49 x 33 x 50 cm |
|---|
| Carton weight | 6.20 kg |
|---|
| Units per carton | 48 |
|---|