SKU: 117410
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable ballpoint pen with a natural bamboo barrel, a soft-touch grip and shiny chrome accents. It has a blue refill with 1000 metres of German manufactured Dokumental ink.
Features
- Retractable ballpoint pen with a natural bamboo barrel
- 1000m of blue Dokumental ink
- Soft-touch grip and shiny chrome trim
Colours
White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Dark Green, Light Blue, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Dia 11mm x L 142mm x 16mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Position D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Position D & E - 50mm x 6mm. |
|---|
| Screen Print | Pen - 50mm x 12mm (one colour). |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1000m |
|---|
| Note | Bamboo is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Natural |
|---|
| Grip Finish | Matte |
|---|
| Trim | Shiny Chrome with a Colour Matched Clip |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Bamboo |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 45 x 32 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|