Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 121133
Product Wire: Download PDF
The Studio Unisex Hoodie is made from a soft and durable blend of combed cotton and polyester, featuring midweight 280gsm brushed fleece for a cosy feel. The jersey-lined hood adds an extra layer of warmth, while ribbed cuffs and hem holds its shape. The fabric is OEKO-TEX Standard 100 certified, having been independently tested for harmful substances and proven safe for skin contact. Available in eight Australasian sizes.
Ecru, Heather Grey, Charcoal, Graphite, Red, Olive, Aqua, Royal Blue, Slate Blue, Navy, Black.
| Screen Print | Please refer to template (3 colours max) |
|---|---|
| Colourflex Transfer | 210mm x 260mm | 200mm x 280mm |
| Colourflex Transfer | 350mm x 280mm |
| Embroidery | Front - 90mm circle |
| Colourflex Transfer | Sleeve - 420mm x 80mm |
| Faux Embroidery | 210mm x 260mm | 200mm x 280mm |
| Faux Embroidery | 350mm x 280mm |
| Faux Embroidery | Sleeve - 420mm x 80mm |
| DigiFlex Transfer | 210mm x 260mm | 200mm x 280mm |
| DigiFlex Transfer | 350mm x 280mm |
| DigiFlex Transfer | Sleeve - 420mm x 80mm |
| Brand | TRENDSWEAR |
|---|---|
| Fit | Regular |
| Construction | Cut and Sewn |
| Pocket Type | Kangaroo |
| Cotton Yarn Process | Combed |
| Knit Style Body | Brushed Fleece |
| Knit Style Lining | Single Jersey |
| Knit Style Cuffs/Hem | 1x1 Rib |
| Cuffs/Hem Height | 6.5cm |
| Drawstring Length | 120cm |
| Aglet Length | 1.5cm |
| Eyelets Width | 1cm |
| Care Label | Yes |
| Country of Origin | Pakistan |
| Hoodie | Cotton Polyester Blend (80/20) |
|---|---|
| Cuffs | Cotton Elastane Blend (98/2) |
| Hem | Cotton Elastane Blend (98/2) |
| Hood Lining | Cotton |
| Drawstring | Cotton |
| Aglet | Plastic |
| Eyelets | Brass |
Loose packed.
| Carton size | 58 x 38 x 38 cm |
|---|---|
| Carton weight | 11.50 kg |
| Units per carton | 20 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Ecru Unisex XS | 74 | Early Jul |
| Ecru Unisex S | 140 | Early Jul |
| Ecru Unisex M | 150 | Early Jul |
| Ecru Unisex L | 270 | Early Jul |
| Ecru Unisex XL | 100 | Early Jul |
| Ecru Unisex 2XL | 52 | Early Jul |
| Ecru Unisex 4XL | 32 | Early Jul |
| Heather Grey Unisex XS | 120 | Early Jul |
| Heather Grey Unisex S | 140 | Early Jul |
| Heather Grey Unisex M | 75 | Early Jul |
| Heather Grey Unisex L | 280 | Early Jul |
| Heather Grey Unisex XL | 40 | Early Jul |
| Heather Grey Unisex 2XL | 1 | Early Jul |
| Heather Grey Unisex 3XL | 35 | Early Jul |
| Heather Grey Unisex 4XL | 19 | Early Jul |
| Graphite Unisex XS | 80 | Early Jul |
| Graphite Unisex S | 150 | Early Jul |
| Graphite Unisex M | 130 | Early Jul |
| Graphite Unisex L | 280 | Early Jul |
| Graphite Unisex XL | 14 | Early Jul |
| Graphite Unisex 2XL | 7 | Early Jul |
| Graphite Unisex 3XL | 33 | Early Jul |
| Graphite Unisex 4XL | 32 | Early Jul |
| Charcoal Unisex XS | 65 | - |
| Charcoal Unisex S | 160 | - |
| Charcoal Unisex M | 150 | - |
| Charcoal Unisex L | 340 | - |
| Charcoal Unisex XL | 120 | - |
| Charcoal Unisex 2XL | 90 | - |
| Charcoal Unisex 3XL | 65 | Early Nov 2025 |
| Charcoal Unisex 4XL | 33 | Early Nov 2025 |
| Red Unisex XS | 77 | Early Jul |
| Red Unisex S | 160 | Early Jul |
| Red Unisex M | 220 | Early Jul |
| Red Unisex L | 430 | Early Jul |
| Red Unisex XL | 210 | Early Jul |
| Red Unisex 2XL | 100 | Early Jul |
| Red Unisex 3XL | 82 | Early Jul |
| Red Unisex 4XL | 36 | Early Jul |
| Olive Unisex XS | 81 | Early Jul |
| Olive Unisex S | 100 | Early Jul |
| Olive Unisex M | 160 | Early Jul |
| Olive Unisex L | 340 | Early Jul |
| Olive Unisex XL | 140 | Early Jul |
| Olive Unisex 2XL | 110 | Early Jul |
| Olive Unisex 3XL | 54 | Early Jul |
| Olive Unisex 4XL | 19 | Early Jul |
| Aqua Unisex XS | 80 | Early Jul |
| Aqua Unisex S | 32 | Early Jul |
| Aqua Unisex M | 200 | Early Jul |
| Aqua Unisex L | 330 | Early Jul |
| Aqua Unisex XL | 250 | Early Jul |
| Aqua Unisex 2XL | 170 | Early Jul |
| Aqua Unisex 3XL | 38 | Early Jul |
| Aqua Unisex 4XL | 46 | Early Jul |
| Royal Blue Unisex XS | 61 | Early Jul |
| Royal Blue Unisex S | 41 | Early Jul |
| Royal Blue Unisex M | 100 | Early Jul |
| Royal Blue Unisex L | 52 | Early Jul |
| Royal Blue Unisex XL | 0 | Early Jul |
| Royal Blue Unisex 2XL | 0 | Early Jul |
| Royal Blue Unisex 3XL | 0 | Early Jul |
| Royal Blue Unisex 4XL | 3 | Early Jul |
| Slate Blue Unisex XS | 54 | Early Jul |
| Slate Blue Unisex S | 120 | Early Jul |
| Slate Blue Unisex M | 180 | Early Jul |
| Slate Blue Unisex L | 400 | Early Jul |
| Slate Blue Unisex XL | 190 | Early Jul |
| Slate Blue Unisex 2XL | 56 | Early Jul |
| Slate Blue Unisex 3XL | 80 | Early Jul |
| Slate Blue Unisex 4XL | 1 | Early Jul |
| Navy Unisex XS | 27 | Early Nov 2025 |
| Navy Unisex S | 43 | Early Nov 2025 |
| Navy Unisex M | 0 | Early Nov 2025 |
| Navy Unisex L | 320 | Early Nov 2025 |
| Navy Unisex XL | 0 | Early Nov 2025 |
| Navy Unisex 2XL | 22 | Early Nov 2025 |
| Navy Unisex 3XL | 52 | Early Nov 2025 |
| Navy Unisex 4XL | 9 | Early Nov 2025 |
| Black Unisex XS | 100 | Early Jul |
| Black Unisex S | 200 | Early Jul |
| Black Unisex M | 53 | Early Jul |
| Black Unisex L | 100 | Early Jul |
| Black Unisex XL | 58 | Early Jul |
| Black Unisex 2XL | 75 | Early Jul |
| Black Unisex 3XL | 74 | Early Jul |
| Black Unisex 4XL | 95 | Early Jul |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|