SKU: 124719
Product Wire: Download PDF
Description
The Fairmount Unisex Hoodie is made from a soft and durable blend of combed cotton and polyester, featuring midweight 280gsm brushed fleece for a cosy feel. This hoodie features ribbed cuffs and hem for structure, a lined hood, and a contrasting centre panel for a sporty look while showcasing branding. The fabric is OEKO-TEX Standard 100 certified, having been independently tested for harmful substances and proven safe for skin contact. Available in eight Australasian sizes.
Features
- Comfortable unisex hoodie made from 80% combed cotton, 20% polyester blend
- Midweight 280gsm, fleece knit fabric blend with brushed backing
- OEKO-TEX Standard 100 certified fabric
- Single jersey lined hood with flat drawstring and sewn in eyelets
- Contrasting centre white panel for a sporty look
- Available in eight Australasian sizes
Colours
Heather Grey, Olive, Navy.
Branding Options
| Screen Print | Please refer to template |
|---|
| Colourflex Transfer | 95mm x 60mm | 260mm x 150mm | 280mm x 160mm |
|---|
| Embroidery | 90mm circle |
|---|
| Faux Embroidery | 95mm x 60mm | 260mm x 150mm | 280mm x 160mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 95mm x 60mm | 260mm x 150mm | 280mm x 160mm |
|---|
Specifications
| Brand | TRENDSWEAR |
|---|
| Fit | Regular |
|---|
| Construction | Cut and Sewn |
|---|
| Eyelets | Sewn In |
|---|
| Pocket Type | Kangaroo |
|---|
| Cotton Yarn Process | Combed |
|---|
| Knit Style Body | Brushed Fleece |
|---|
| Knit Style Lining | Single Jersey |
|---|
| Knit Style Cuffs/Hem | 1x1 Rib |
|---|
| Care Label | Yes |
|---|
| Country of Origin | Pakistan |
|---|
Materials
| Hoodie | Cotton Polyester Blend (80/20) |
|---|
| Contrast | Cotton Polyester Blend (80/20) |
|---|
| Cuffs | Cotton Elastane Blend (98/2) |
|---|
| Hem | Cotton Elastane Blend (98/2) |
|---|
| Drawstring | Cotton |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 50 x 38 x 38 cm |
|---|
| Carton weight | 11.32 kg |
|---|
| Units per carton | 20 |
|---|