SKU: 118661
Product Wire: Download PDF
Description
Premium SPF50+ sunscreen with Very High Protection from UVA and UVB rays. It is presented in a convenient 50ml tube with a secure flip cap. The sunscreen is paraben-free and has a moisturising base which contains soothing Vitamin E and aloe vera. This high-performance sunscreen is water-resistant for up to four hours, ensuring maximum protection and no-fuss fun in the sun. Full ingredient and application information is available on the back of the tube. This product has a shelf life of three years from the date of manufacture and is ARTG registered.
Features
- Premium SPF50+ sunscreen with very high protection from UVA and UVB rays
- Water-resistant for up to four hours
- This product has a shelf life of three years from the date of manufacture and is ARTG registered
Colours
White.
Dimensions
Branding Options
Specifications
| SPF | 50 |
|---|
| Unbranded | Please note this product cannot be supplied unbranded |
|---|
| Size | 50ml |
|---|
| Lid Type | Flip Cap |
|---|
| Note | Labels are only available on white stock |
|---|
Materials
| Tube | Polyethylene (PE) |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) |
|---|
| Sunscreen | See Ingredients Label |
|---|
Packaging
Loose Packed.
Carton
| Carton size | 38 x 22 x 18 cm |
|---|
| Carton weight | 6.30 kg |
|---|
| Units per carton | 80 |
|---|