SKU: 107754
Product Wire: Download PDF
Description
Compact twist-action aluminium ballpoint pen with a lacquered barrel, shiny chrome accents and a stylus. It has a black refill with 800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Compact twist-action aluminium ballpoint pen with a stylus
- 800m of black Dokumental ink
- Lacquered barrel with shiny chrome trim
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver, White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Dark Green, Light Blue, Dark Blue, Purple, Black.
Dimensions
- Dia 9mm x L 123mm x 12mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 50mm x 6mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 45mm x 10mm. |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 50mm x 5mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Mini Cross Style - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| Stylus | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 38 x 16 cm |
|---|
| Carton weight | 8.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|