SKU: 116137
Product Wire: Download PDF
Description
BPA-free 400ml double wall coffee cup which will keep drinks hot for longer. It features a radical twist patterned stainless steel outer wall and a polypropylene inner wall. Tornado has a secure plastic push on lid with a splashproof sliding closure and a soft non-marking base. The black and white cups laser engrave to a shiny steel finish and the silver cups engrave to a natural etch. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- BPA-free 400ml double wall coffee cup
- Features a radical twist patterned stainless steel outer wall and a polypropylene inner wall
- Secure plastic push on lid with a splashproof sliding closure
- Soft non-marking base
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Gloss White, Matte Black.
Dimensions
- Cup: Dia 82mm x H 131mm
- Optional Gift Box: H 142mm x W 92mm x 92mm
Branding Options
| Pad Print | 45mm x 25mm |
|---|
| Laser Engraving | 50mm x 35mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 65mm x 110mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Capacity | 400ml |
|---|
| Insulation | Double Wall |
|---|
| Lid Attachment | Push On |
|---|
| Lid Style | Slider Lid |
|---|
| Finish | White Cup - Gloss Painted| Coloured Cups - Matte Painted |
|---|
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
|---|
| Engraving Finish | Coloured Cups - Shiny Steel |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Cup | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner |
|---|
| Lid | Acrylonitrile Styrene (AS) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose Packed or Optional Gift Box.
Carton
| Carton size | 91 x 46 x 16 cm |
|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|