SKU: 123992
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable aluminium ball pen with a matte anodised barrel, a unique patterned grip, and shiny chrome trim. It has 800m of black German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable aluminium ballpoint pen with a matte anodised barrel
- 800m of black Dokumental ink
- Shiny chrome trim
- Unique patterned grip for convenient use
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver, Gunmetal, Orange, Red, Burgundy, Bright Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Royal Blue, Navy, Purple, Black.
Dimensions
- Dia 9.5mm x L 137mm x 12.5mm (includes clip)
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 50mm x 7mm |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 50mm x 10mm |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 50mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte Anodised |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) | Aluminium |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 28 x 16 cm |
|---|
| Carton weight | 8.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|