SKU: 126043
Product Wire: Download PDF
Description
The perfect summer accessory, these comfortable flip flops have a 15mm thick EVA foam sole and colour-matched PVC straps. The shoes are available in four sizes to fit most people.
Features
- Comfortable flip flops with colour-matched PVC straps
- 15mm thick EVA foam sole
- Available in four sizes
Colours
Yellow, Orange, Red, Bright Green, Light Blue, Royal Blue, Navy, Black
Branding Options
| Pad Print | 60mm x 10mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Sole Thickness | 1.5cm |
|---|
| Strap Opacity | Opaque |
|---|
| Sole Texture | Ribbed |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Sole | Ethyl Vinyl Acetate Foam (EVA) |
|---|
| Strap | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 56 x 31 x 45 cm |
|---|
| Carton weight | 11.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|