Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 128472
Product Wire: Download PDF
Stay organised in style with this medium-sized (approximately A5) wiro-bound notebook crafted from GRS certified recycled paper. The cover is made from recycled milk carton paper and contains 64 leaves (128 pages) of recycled 80gsm natural lined paper. An elastic closure helps to keep notes secure.
Natural
| Pad Print | Front - 55mm x 55mm | Front 65mm x 35mm | Back - 55mm x 55mm | Back - 65mm x 35mm |
|---|---|
| Screen Print | Front - 100mm x 170mm (one colour) | Back - 85mm x 170mm (one colour) |
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|---|
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Page Colour | Natural |
| Binding Method | Wiro |
| Leaves | 64 |
| Page Edges | Squared |
| Page Weight | 80gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Country Of Origin | China |
| Cover | Recycled Milk Carton Paper |
|---|---|
| Pages | Recycled Paper |
Loose packed
| Carton size | 37 x 34 x 33 cm |
|---|---|
| Carton weight | 11.40 kg |
| Units per carton | 50 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Natural | 3650 | - |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|