SKU: 129218
Product Wire: Download PDF
Description
The Switch Dual-Tip Pen offers the best of both worlds with an inkless metal alloy tip on one end and a smooth ballpoint pen on the other. The inkless tip deposits small amounts of metal onto the page, creating pencil-like marks without the need for sharpening or refills, while the ballpoint pen features a 1mm nib with black Dokumental ink and a 1000m writing distance. Available in matte black or gloss white, each pen includes removable plastic caps for both ends.
Features
- Plastic dual-tip pen featuring metal alloy tip and ballpoint pen
- Inkless pen: metal alloy nib that deposits small amounts of metal onto the page replicating the writing of a pencil. No refills or sharpening required
- Ballpoint pen: 1mm nib ball pen refill with 1000m of black Dokumental
- Available in black with a matte finish or white with a gloss finish
- Removable plastic caps
Colours
White, Black.
Dimensions
Branding Options
| Rotary Screen Print | 60mm x 12mm (one colour only) |
|---|
| Pad Print | 60mm x 7mm |
|---|
| Direct Digital | 60mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Pen Writing Distance | 1000m |
|---|
| Inkless Pen Writing Distance | 5000m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Pen Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Pen Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Removable Cap |
|---|
| Barrel Finish | White Pen - Gloss | Black Pen - Matte |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Pen Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Pen Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| Inkless Pen Tip | Graphite |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 45 x 31 x 19 cm |
|---|
| Carton weight | 9.10 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|