SKU: 116496
Product Wire: Download PDF
Description
Precision Swiss Peak rollerball pen which has a lacquer finished brass barrel and shiny chrome accents. It has a blue rolling ball refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink. The pen has subtle Swiss Peak branding on the centre ring and cap, and laser engraves to a brass finish. It is presented in a Swiss Peak cardboard sleeve.
Features
- Precision rollerball pen from Swiss Peak
- 1200m of blue Dokumental ink
- Brass barrel with lacquered finish and shiny chrome trim
- Swiss Peak logo subtly shown on the centre ring and cap
- Presented in a Swiss Peak cardboard sleeve
Colours
Black.
Dimensions
- Dia 9mm x L 140mm x 15mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Position G & I - 32mm x 7mm. |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Position G & I - 32mm x 6mm. |
|---|
| Pad Print | Gift Box - 50mm x 20mm |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Refill Type | Rolling Ball |
|---|
| Refill Style | Cross Style Roller Ball - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Brass |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Removable Cap |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Brass |
|---|
| Grip | Brass |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Removable Cap | Brass |
|---|
| Tip | Copper |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Copper |
|---|
Packaging
Cardboard sleeve or an optional pen presentation box.
Carton
| Carton size | 31 x 26 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 19.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|