SKU: 112577
Product Wire: Download PDF
Description
Premium six panel cap which is made from cotton twill. It features embroidered eyelets, a pre-curved peak with black sandwich trim, a sweatband and an adjustable closure with a matte chrome buckle which allows one size to fit most people.
Features
- Premium 6-panel cap made from cotton twill
- Pre-curved peak with black sandwich trim
- One size fits most
- Embroidered eyelets and a sweatband
- Adjustable closure with a smart matte chrome buckle
Colours
Grey/Black, Yellow/Black, Red/Black, Orange/Black, Bright Green/Black, Light Blue/Black, Royal Blue/Black.
Dimensions
Branding Options
| Embroidery | Front - 120mm x 55mm | Back - 70mm x 20mm |
|---|
| Colourflex Transfer | Front - 90mm x 40mm | Left Side - 40mm circle |
|---|
| Faux Embroidery | Front - 90mm x 40mm | Left Side - 40mm circle |
|---|
| DigiFlex Transfer | Front - 90mm x 40mm | Left Side - 40mm circle |
|---|
Specifications
| Panels | 6 Panels |
|---|
| Peak | Curved |
|---|
| Closure | Buckle |
|---|
| Circumference | Adjustable (up to 61cm) |
|---|
| Eyelet Width | 0.8cm |
|---|
| Care Label | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | Cotton |
|---|
| Closure | Stainless Steel |
|---|
| Sweatband | Cotton |
|---|
| Eyelets | Polyester |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 50 x 40 x 40 cm |
|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|