SKU: 124163
Product Wire: Download PDF
Description
Stylish and functional medium-sized (approximately A5) wiro-bound notebook with a hard kraft cover. The notebook features 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper made using sugarcane waste, with a sugarcane logo printed on the inside cover and the corner of each page. An elastic closure helps to keep notes secure.
Features
- Medium-sized (approximately A5) wiro-bound notebook with a hard kraft cover
- Pages made from sugarcane waste
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm cream lined paper
- Elastic closure to keep notes secure
Colours
Natural
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | Front - 55mm x 55mm | Front - 65mm x 35mm | Back - 55mm x 55mm | Back - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Front - 100mm x 160mm (one colour) | Back - 80mm x 160mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Binding Method | Wiro |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Page Weight | 70 gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | FSC Certified Kraft Paper | Cardboard |
|---|
| Pages | Sugarcane Paper |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 39 x 32 x 24 cm |
|---|
| Carton weight | 10.50 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|