SKU: 120946
Product Wire: Download PDF
Description
Elegant 250ml reusable borosilicate glass coffee cup with a secure push on plastic lid with silicone seal and a wide heat-resistant silicone band. Borosilicate is lightweight, exceptionally strong and shatter-resistant. It is a BPA-free choice for a clean, pure taste and is a natural alternative to single-use paper cups. The lid and band can be mixed and matched in any colour combination from the standard colours at no extra cost. Up to five different colour combinations are included in the price and more are available for an additional charge. Stellar Cup is presented in a natural gift box with a window to show the branding and product care instructions are printed on one side. An optional gift tube is available on request. This product is not dishwasher safe, and handwashing is recommended. Stellar Cup is protected under New Zealand Design Registration No. 428176 and Australian Design Registration No. 202016235.
Features
- Elegant 250ml glass coffee cup with a heat-resistant silicone band
- Made from lightweight and durable borosilicate glass
- Push on lid with splashproof flip closure
- Mix and match: Lid, band and flip piece
- Optional gift tube available at an additional cost
- Presentation: Natural gift box with window
- Design protected in Australia and New Zealand
Colours
Natural, Grey, Warm Grey, White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Royal Blue, Dark Blue, Navy, Purple, Black.
Dimensions
- Cup: Dia 97mm x H 115mm.
- Gift Box: H 120mm x W 95mm x 95mm.
- Gift Tube: Dia 103mm x H 158mm.
Branding Options
| Pad Print | Band - 45mm x 25mm |
|---|
| Rotary Screen Print | Band - 200mm x 25mm |
|---|
| Debossing | Band - 50mm x 28mm |
|---|
| Silicone Digital Print | Band - 50mm x 28mm |
|---|
| Pad Print | Tube or Top of Tube Lid - 50mm circle (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - Top of Lid - 85mm x 82mm | Gift Box - Front - 80mm x 20mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 250ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Push On |
|---|
| Lid Style | Flip closure |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Natural |
|---|
| Mix and Match | Yes |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Cup | Borosilicate Glass |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
| Flip Piece | Polypropylene (PP) |
|---|
| Band | Silicone |
|---|
Packaging
Natural gift box or optional gift tube.
Carton
| Carton size | 47 x 47 x 25 cm |
|---|
| Carton weight | 12.40 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|