SKU: 122343
Product Wire: Download PDF
Description
Reusable stainless steel cutlery set stored in a convenient drawstring bag. This set is made from stainless steel and rubberwood which includes a knife, fork, spoon, straw, and straw cleaner.
Features
- Reusable stainless steel cutlery set
- Includes knife, fork, spoon, straw, and straw cleaner
- Handles made of easy grip rubberwood
- Convenient cotton pouch for storage
Colours
Pouch: Natural.
Dimensions
- Pouch: L 252mm x W 70mm (excludes drawstring)
Branding Options
| Screen Print | Bag - 40mm x 170mm (one colour). |
|---|
| Colourflex Transfer | Bag - 40mm x 170mm. |
|---|
| Faux Embroidery | Bag - 40mm x 170mm. |
|---|
| DigiFlex Transfer | Bag - 40mm x 170mm. |
|---|
Specifications
| Wash Instructions | Hand wash recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Microwave Safe | No |
|---|
| Note | Wood is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Utensils | 304 Stainless Steel, Rubberwood |
|---|
| Drawstring Bag | 100% Cotton |
|---|
Packaging
Individual Drawstring Bag
Carton
| Carton size | 45 x 23 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|