Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 110819
Product Wire: Download PDF
Retractable plastic ballpoint pen with a soft rubber grip, metallic trim and a rotating inner barrel which holds six different messages. Each time the push button is clicked, a new message is displayed in the clear barrel window. It has a blue or black refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink. A production lead time of 40 working days applies to this product by air freight and orders can be sea freighted on request to reduce the freight cost.
Orange, Pink, Red, Bright Green, Light Blue.
| Pad Print | Position E - 50 x 8mm | Position K - 70mm x 8mm. |
|---|---|
| Screen Print | Message - 36mm x 3mm (one colour). |
| Writing Distance | 1200m |
|---|---|
| Refill Type | Ball |
| Refill Colour | Blue or Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Gloss |
| Grip Finish | Metallic |
| Trim | Metallic Silver with a Colour Matched Clip |
| Message Pen | Yes |
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Loose packed.
| Carton size | 50 x 31 x 22 cm |
|---|---|
| Carton weight | 11.50 kg |
| Units per carton | 1000 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|