SKU: 126950
Product Wire: Download PDF
Description
SPICE strive to create extraordinary products that have a positive impact on the planet. Their Waste2Gear range uses recovered ocean plastics, which are gathered, cleaned, and converted into fibres and woven into long-lasting fabric. This water-resistant laptop bag is 100% carbon neutral to delivery and features a main zippered pocket with an internal padded laptop compartment, a zippered front pocket to easily access belongings on the go. Perfect for travel, the bag has an adjustable padded shoulder strap, a luggage trolley pass through and woven carry handles.
Features
- Versatile 14L computer bag made using recovered ocean plastics
- A zippered main compartment with internal padded laptop compartment
- Zippered front pocket for easy access to belongings
- 100% carbon neutral to delivery
- Water-resistant with waterproof zippers
- Adjustable padded shoulder strap and luggage trolley pass through
- Woven carry handles
- Presentation: Waste2Gear branded hangtag
Colours
Black
Dimensions
- Computer Bag: W 390mm x H 330mm x Gusset 100mm
- Handle Length: 280mm
- Strap Length (extended): 1325mm
Branding Options
| Laser Engraving | 37mm x 17mm |
|---|
| Resin Coated Finish | 46mm x 26mm |
|---|
| Colourflex Transfer | 200mm x 120mm |
|---|
| Faux Embroidery | 200mm x 120mm |
|---|
| Direct Digital | 37mm x 17mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 200mm x 120mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Capacity | 14L |
|---|
| Fits Laptop Size | Up To 15.5 Inches |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Packaging | Includes Waste2Gear branded hangtag |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | Ocean Cycle Polyester |
|---|
| Webbing | Recycled Polyethylene Terephthalate (RPET) |
|---|
| Lining | Recycled Polyethylene Terephthalate (RPET) |
|---|
| Plate | Recycled Stainless Steel |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 46 x 38 x 44 cm |
|---|
| Carton weight | 9.30 kg |
|---|
| Units per carton | 20 |
|---|