SKU: 126887
Product Wire: Download PDF
Description
Versatile twist action ballpoint pen made from recycled aluminium that is 100% carbon neutral. Retro is a lightweight and slim design with a recycled aluminium clip and has 1500m of blue Dokumental ink. This pen is presented in a SPICE-branded kraft paper sleeve.
Features
- Versatile twist action ballpoint pen made from recycled aluminium
- Lightweight and slim design with recycled aluminium clip
- 1500m of blue Dokumental ink
- 100% carbon neutral to delivery
- Presentation: SPICE branded kraft paper pen sleeve
Colours
Metallic White, Metallic Black
Dimensions
- Pen: Dia 10mm x L 139mm x 13mm (includes clip)
- Sleeve: L 150mm x W 19mm (flat)
Branding Options
| Pad Print | Position F & H - 55mm x 6mm | Position G & I - 30mm x 6mm |
|---|
| Laser Engraving | Position F & H - 55mm x 6mm (Black Pen Only) | Position G & I - 30mm x 6mm (Black Pen Only) |
|---|
| Direct Digital | Position F & H - 55mm x 5mm (White Pen Only) | Position G & I - 30mm x 5mm (White Pen Only) |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back, and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Branding Note | Engraving available only for the Black Pen. Direct Digital available only for the White Pen |
|---|
| Writing Distance | 1500m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Cross Style - Plastic |
|---|
| Laser Engraving Finish | Black Pen Only - Top Barrel - Shiny Steel Finish | Lower Barrel - Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Metallic |
|---|
| Trim | Matte Black |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Presentation | SPICE branded kraft paper pen sleeve |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Recycled Aluminium |
|---|
| Tip | Recycled Aluminium |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Recycled Aluminium |
|---|
| Sleeve | Kraft Paper |
|---|
Packaging
Individual Paper Sleeve.
Carton
| Carton size | 35 x 22 x 17 cm |
|---|
| Carton weight | 6.00 kg |
|---|
| Units per carton | 300 |
|---|