SKU: 128381
Product Wire: Download PDF
Description
A 100% carbon neutral to delivery, the Lyd rollerball pen is crafted from recycled stainless steel with a barrel that engraves to an eye-catching mirror finish. With a soft-touch rubberised finish to ensure a comfortable writing experience and 1500m of high quality black Dokumental ink, this pen is designed for longevity. Presented in a SPICE branded paper sleeve
Features
- Barrel engraves to a mirror finish
- Rubberised barrel for soft-touch
- 1500m of black Dokumental ink
- 100% carbon neutral to delivery
- Presentation: SPICE branded paper sleeve
Colours
Black
Dimensions
- Pen: Dia 11mm x L 140mm x 14.7mm (including clip)
- Sleeve: L 150mm x W 19mm (flat)
Branding Options
| Laser Engraving | 50mm x 7mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back, and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Writing Distance | 1500m |
|---|
| Pen Type | Roller Ball |
|---|
| Refill Style | Plastic Roller Ball Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Barrel - Mirror |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Removable Cap |
|---|
| Barrel Finish | Rubberised |
|---|
| Trim | Matte Silver |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Presentation | SPICE branded kraft paper pen sleeve |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Pen Sleeve | Kraft Paper |
|---|
Packaging
Individual Sleeve
Carton
| Carton size | 15 x 23 x 35 cm |
|---|
| Carton weight | 7.50 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|