SKU: 127245
Product Wire: Download PDF
Description
Here's a pen you really can feel good about, a 100% carbon neutral twist-action ballpoint pen, crafted from recycled stainless steel. The lower barrel engraves to an eye-catching mirror finish, adding a touch of elegance to your brand whilst the soft-touch rubberised finish ensures a comfortable writing experience. With 1500m of high quality black Dokumental ink, this pen is designed for longevity. Lyd Pen is presented in a SPICE branded paper sleeve, making this pen an eco-conscious and stylish addition to your pen collection
Features
- Twist-action ballpoint pen made from recycled stainless steel
- Barrel engraves to a shiny stainless steel finish
- Rubberised barrel for soft-touch
- 1500m of black Dokumental ink
- 100% carbon neutral to delivery
- Presentation: SPICE branded paper sleeve
Colours
Black
Dimensions
- Pen: Dia 11mm x L 140mm x 14.5mm (including clip)
- Sleeve: L 150mm x W 19mm (flat)
Branding Options
| Laser Engraving | Position F & H - 50mm x 7mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back, and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Writing Distance | 1500m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Cross Style - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Shiny stainless steel finish |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Rubberised |
|---|
| Trim | Matte Silver |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Presentation | SPICE branded kraft paper pen sleeve |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottom Barrel | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Top Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Recycled Aluminium |
|---|
| Pen Sleeve | Kraft Paper |
|---|
Packaging
Individual Sleeve
Carton
| Carton size | 15 x 23 x 35 cm |
|---|
| Carton weight | 7.50 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|