SKU: 128390
Product Wire: Download PDF
Description
This premium SPICE pen gift set includes the SPICE Lyd rollerball pen and SPICE Lyd ballpoint pen. Made from recycled stainless steel, both feature rubberised barrels for a soft-touch, comfortable writing experience, and 1500m of high-quality black Dokumental ink. Designed for longevity and 100% carbon neutral to delivery, the pens are beautifully presented in a deluxe leather-look PU pen case. Perfect for corporate gifting.
Features
- Premium gift set featuring a SPICE Lyd rollerball pen and a SPICE Lyd ballpoint pen
- Made from recycled stainless steel
- Rubberised barrels for soft touch
- 1500m of black Dokumental ink
- 100% carbon neutral product to delivery
- Presentation: Deluxe leather-look PU pen case
Colours
Black
Dimensions
- Ballpoint Pen: Dia 11mm x L 140mm x 14.5mm (including clip)
- Rollerball Pen: Dia 11mm x L 140mm x 14.7mm (including clip)
- Case: L 169mm x W 62mm x 22mm
Branding Options
| Laser Engraving | Pens - 50mm x 7mm |
|---|
| Pad Print | 65mm x 35mm |
|---|
| Debossing | 70mm x 40mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back, and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Writing Distance | 1500m |
|---|
| Refill Style | Ball Pen - Cross Style (Plastic) | Rolling Ball Pen - Plastic Roller Ball Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Ball Pen - Shiny Stainless Steel Finish | Rolling Ball Pen - Mirror |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Ball Pen - Twist Action | Rolling Ball Pen - Removable Cap |
|---|
| Barrel Finish | Rubberised |
|---|
| Trim | Matte Silver |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Ball Pen - Recycled Stainless Steel (Lower) and Acrylonitrile Butadiene Styrene (Upper) | Rolling Ball Pen - Recycled Stainless Steel |
|---|
| Removable Cap | Rolling Ball Pen - Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| Case | Polyurethane (PU) |
|---|
Packaging
Individual Gift Case
Carton
| Carton size | 38 x 25 x 36 cm |
|---|
| Carton weight | 13.40 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|