SKU: 126888
Product Wire: Download PDF
Description
Smart twist action ballpoint pen that is 100% carbon neutral and is made from recycled stainless steel. Folk features a soft-touch rubberised barrel and has 1500m of black Dokumental ink. The lower barrel engraves to a mirror finish and the top barrel engraves to a natural etch. The pen is presented in a SPICE branded paper tube.
Features
- Smart twist action ballpoint pen made from recycled stainless steel
- Lower barrel engraves to a mirror finish and the upper barrel engraves to a natural etch
- Rubberised barrel for soft-touch
- 1500m of black Dokumental ink
- 100% carbon neutral to delivery
- Presentation: SPICE branded black paper pen tube
Colours
Navy, Gunmetal, Black.
Dimensions
- Pen: Dia 11mm x L 138mm x 13mm (includes clip)
- Pen Tube: Dia 27mm x L 163mm
Branding Options
| Laser Engraving | Position F & H - 40mm x 6mm | Position G & I - 35mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back, and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Writing Distance | 1500m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Cross Style - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Lower Barrel - Mirror | Upper Barrel - Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Rubberised |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Presentation | SPICE branded black paper pen tube |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Clip | Recycled Stainless steel |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Recycled Aluminium |
|---|
| Pen Tube | Paper |
|---|
Packaging
Individual Black Cardboard Pen Tube
Carton
| Carton size | 37 x 30 x 28 cm |
|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|