SKU: 126889
Product Wire: Download PDF
Description
Premium twist-action ballpoint pen that is 100% carbon neutral and is made from recycled stainless steel and ABS. Elegance features a soft-touch rubberised barrel and has 1500m of black Dokumental ink. The lower barrel engraves to a mirror finish. The pen is presented in a SPICE branded paper tube.
Features
- Premium twist-action ballpoint pen made from recycled stainless steel and ABS
- Lower barrel laser engraves to a mirror finish
- Soft-touch rubberised barrel
- 1500m of black Dokumental ink
- 100% carbon neutral to delivery
- Presentation: SPICE branded black paper pen tube
Colours
White, Black.
Dimensions
- Pen: 12.5mm x L 138mm x 16mm
- Pen Tube: Dia 27mm x L 163mm
Branding Options
| Laser Engraving | Position F & H - 45mm x 7mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back, and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Writing Distance | 1500m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Cross Style - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Lower Barrel - Mirror |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Rubberised |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Presentation | SPICE branded black paper pen tube |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Lower Barrel | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Upper Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Recycled Aluminium |
|---|
| Pen Tube | Paper |
|---|
Packaging
Individual Black Cardboard Pen Tube
Carton
| Carton size | 37 x 30 x 28 cm |
|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|