SKU: 129156
Product Wire: Download PDF
Description
Stylish cut and sewn women's t-shirt which features an elastane ribbed round collar with neck tape reinforcing and short sleeves. It is available in five sizes and is manufactured from 190gsm heavy jersey, semi combed ring spun cotton. This gives the garment a soft and smooth feel as well as providing an excellent branding surface.
Features
- Stylish cut and sewn women's t-shirt
- Manufactured from 190gsm cotton single jersey
- Elastane ribbed round collar with neck tape reinforcing
- Available in five European sizes
Colours
Gold, Orange, Red, Apple Green, Kelly Green, French Navy, Dark Purple.
Branding Options
| Colourflex Transfer | 75mm x 75mm | 200mm x 280mm |
|---|
| Screen Print | Please refer to template |
|---|
| Colourflex Transfer | 280mm x 350mm |
|---|
| Embroidery | Please refer to template |
|---|
| Faux Embroidery | 75mm x 75mm | 200mm x 280mm |
|---|
| Faux Embroidery | 280mm x 350mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 75mm x 75mm | 200mm x 280mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 280mm x 350mm |
|---|
Specifications
| Brand | SOLS |
|---|
| Fit | European |
|---|
| Construction | Cut and Sewn |
|---|
| Yarn Process | Semi Combed Ring Spun |
|---|
| Knit Style | Single Jersey |
|---|
| Country of Origin | Bangladesh |
|---|
Materials
| Body | Cotton |
|---|
| Neckline | Cotton Elastane Blend (98/2) |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 48 x 34 x 36 cm |
|---|
| Carton weight | 14.70 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|