Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 118122
Product Wire: Download PDF
Store and preserve food for longer with a reusable silicone storage pouch. The 1L pouch is leakproof with a sturdy zip-lock closure and can be used in the microwave and freezer. Manufactured from strong BPA-free silicone, this product can be folded for compact storage or stored flat. A gusset provides additional space and both sides of the pouch have metric, imperial and cup measurements. A production lead time of 30 working days applies to this product by air freight and larger orders can be sea freighted on request to reduce the freight cost.
Clear.
| Screen Print | 75mm x 18mm or 40mm x 50mm (two colours max). |
|---|
| Capacity | 1L |
|---|---|
| BPA-Free | Yes |
| Closure Method | Zip-lock |
| Note | A production lead time of 30 working days applies to this product by air freight and larger orders can be sea freighted on request to reduce the freight cost. |
| Country of Origin | China |
| Pouch | Silicone |
|---|
Loose packed.
| Carton size | 48 x 36 x 31 cm |
|---|---|
| Carton weight | 20.00 kg |
| Units per carton | 150 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|