Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 118121
Product Wire: Download PDF
Keep opened cans of food fresh with a reusable silicone can lid. The durable BPA-free silicone lid provides a large branding area, will fit three different sizes of tin cans (67mm, 75mm and 85mm diameter) and has a convenient silicone tab for easy opening. This product provides a reusable alternative to single-use food coverings such as plastic wrap. A production lead time of 30 working days applies to this product by air freight and larger orders can be sea freighted on request to reduce the freight cost.
White, Yellow, Orange, Pink, Bright Green, Light Blue, Dark Blue, Purple.
| Screen Print | 70mm circle (two colours max). |
|---|
| BPA-Free | Yes |
|---|---|
| Fits Can Sizes | 67mm | 75mm | 85mm |
| Air Freight | A production lead time of 30 working days applies to this product |
| Country of Origin | China |
| Lid | Silicone |
|---|
Loose packed.
| Carton size | 46 x 32 x 21 cm |
|---|---|
| Carton weight | 13.00 kg |
| Units per carton | 300 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|