SKU: 126686
Product Wire: Download PDF
Description
Elegant and practical 300ml canister made from borosilicate glass. This lightweight canister features a natural bamboo lid with a silicone seal. This canister is perfect for storing beauty accessories or keeping tea and coffee fresh, and it's appealing design means it can complement any decor.
Features
- Elegant and practical 300ml canister made from borosilicate glass
- Natural bamboo lid with a silicone seal
- Perfect for storing beauty accessories or keeping tea and coffee fresh
- Minimalist design that matches any environment
Colours
Clear/Natural
Dimensions
- Canister: Dia 82mm x H 89mm
- Gift Box: H 100mm x 91mm x 91mm
Branding Options
| Pad Print | Lid - 40mm x 40mm | Side - 35mm x 35mm |
|---|
| Laser Engraving | Lid - 40mm x 40mm |
|---|
| Imitation Etch | Side - 35mm x 35mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 300ml |
|---|
| Laser Engraving Finish | Natural Etch |
|---|
| Note | Bamboo can produce unavoidable variances in the grain pattern and colour |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Canister | Borosilicate Glass |
|---|
| Lid | Bamboo & Silicone Seal |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 47 x 37 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 8.20 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|