SKU: 104332
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable aluminium ballpoint pen with a lacquered barrel, a soft-touch grip and shiny chrome accents. It has a black large volume refill with 1200 metres of writing ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable aluminium ballpoint pen with shiny chrome trim
- 1200m of black writing ink
- Soft-touch grip
- Optional pen sleeve available
Colours
Blue, Black.
Dimensions
- Dia 11.5mm x L 138 x 16.5mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Silver Pen - Matt Lacquer | Coloured Pens - Gloss Lacquer |
|---|
| Grip Finish | Matt |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 37 x 32 x 26 cm |
|---|
| Carton weight | 16.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|