SKU: 106160
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable recycled stainless steel ballpoint pen with a high-quality spring-loaded clip. It has a black large volume refill with 1200 metres of writing ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable recycled stainless steel pen with a spring-loaded clip
- 1200m of black writing ink
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver.
Dimensions
- Dia 10mm x L 142mm x 15mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Position D & E - 55mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 50mm x 13mm. |
|---|
| Laser Engraving | Position D & E - 55mm x 7mm. |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Stainless Steel |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Grip | Recycled Stainless Steel |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 32 x 30 x 18 cm |
|---|
| Carton weight | 12.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|