SKU: 110461
Product Wire: Download PDF
Description
Superb medium-size (approximately A5) notebook with 80 leaves(160 pages) of 80gsm lined cream paper and a hard cover with an antique PU finish. It has a bookmark ribbon and an elastic closure band with a unique branding strip. Premier has a cardboard storage envelope on the inside back cover, and the front cover thermo debosses to a stunning two-tone finish. Each notebook has its own stylish aluminium pen neatly included in the elastic pen loop. The pen and notebook are matched as close as the materials allow.
Features
- Premium medium-sized (approximately A5) notebook with an antique-finished PU hard cover
- 80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper
- Supplied with an elegant matching aluminium pen
- Cardboard storage envelope inside the back cover
- Matching elastic closure band and bookmark ribbon
Colours
Notebook: Grey, White, Red, Light Blue, Royal Blue, Navy, Black.
Dimensions
- W 155mm x L 214mm x 19mm.
Branding Options
| Pad Print | Notebook - 55mm x 55mm | Notebook - 65mm x 35mm | Strap 65mm x 6mm |
|---|
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm |
|---|
| Screen Print | Notebook - 115mm x 195mm (one colour) |
|---|
| Screen Print | Pen - Position A - 45mm x 12mm (one colour) |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm |
|---|
| Direct Digital | Notebook - 120mm x 190mm |
|---|
| Thermo Debossing | Notebook - 110mm x 90mm |
|---|
| Thermo Debossing XL | Notebook - 110mm x 180mm |
|---|
| Foil Printing | Notebook - 70mm x 55mm (excluding Gold Foil on Navy) |
|---|
| Digital Print | Digital Print - Belly Band - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 80gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Pen Included | Yes |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Inner Document Wallet | Yes |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 36 x 31 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 12.50 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|