SKU: 121840
Product Wire: Download PDF
Description
Pocket-size (approximately A6) notebook in a compact case made from a blend of natural wheat straw fibre and ABS plastic. The notebook includes a pen that locks the case closed when in the pen holder, and features a pad with 80 leaves of unlined paper.
Features
- Pocket-size notebook in a compact wheat straw case
- 80 leaves of unlined paper
- Features pen which locks the case when inserted into pen holder
Colours
Natural.
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | Notebook - 55mm x 65mm |
|---|
| Screen Print | 55mm x 90mm (one colour) |
|---|
| Direct Digital | 60mm x 90mm |
|---|
| Pad Print | Pen - Pen - Position D & E 45mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Small |
|---|
| Page Colour | White |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Binding Method | Glued Pad |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 1.5mm |
|---|
| Pen Holder | Holder Tube |
|---|
| Pen Included | Yes |
|---|
| Page Design | Unlined |
|---|
| Closure Method | Pen Insert |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Wheat Straw Fibre 20% / Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) 80% |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 61 x 43 x 14 cm |
|---|
| Carton weight | 18.50 kg |
|---|
| Units per carton | 250 |
|---|