SKU: 121634
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable PLA ballpoint pen which has a contoured barrel and a colour match push button. It has a blue refill with 500 metres of writing ink. PLA is a thermoplastic that is derived from corn starch and sugar cane. PLA Pen can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable ballpoint pen made from PLA
- 500m of blue writing ink
- Contoured barrel
- PLA is a thermoplastic derived from corn starch and sugar cane
- Optional pen sleeve available
Colours
White, Green, Light Blue, Blue.
Dimensions
- Dia 11mm x L 143mm x W 14mm (includes clip)
Branding Options
| Pad Print | Pen - 60mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Pen - 55mm x 12mm. |
|---|
| Direct Digital | Pen - 60mm x 6mm. |
|---|
| Pad Print | Cardboard Pen Sleeve - 55mm x 20mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Cardboard Pen Sleeve - 80mm x 25mm (Natural only) |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 500m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte |
|---|
| Trim | Colour Matched |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Polylactic Acid (PLA) |
|---|
| Grip | Polylactic Acid (PLA) |
|---|
| Clip | Polylactic Acid (PLA) |
|---|
| Tip | Polylactic Acid (PLA) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Polylactic Acid (PLA) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 51 x 32 x 21 cm |
|---|
| Carton weight | 8.50 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|