SKU: 127011
Product Wire: Download PDF
Description
This large sized pillow box is ideal for gifting or presenting medium to large items and boosting brand recognition. It includes a finger grip for easy opening and pre-creased edges for simple assembly. The long, flat panels provide ample space for branding with a CMYK digital print process. Supplied flat for convenient postage and storage.
Features
- Perfect presentation for medium to large items
- Versatile packaging option
- Pre-creased edge for easy assembly
- 300gsm kraft material
Colours
Natural, White, Black.
Dimensions
- Flat: L 287mm x W 179mm x 1mm
- Assembled: L 208mm x W 173mm x 41mm (inside of curve)
- Assembled: L 247mm x W 173mm x 41mm (outside of curve)
Branding Options
| Screen Print | 130mm x 120mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | 150mm x 120mm (white and natural boxes only) |
|---|
Specifications
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Paper Weight | 300gsm |
|---|
| Note | Supplied Flat |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging. |
|---|
Materials
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 44 x 31 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 8.40 kg |
|---|
| Units per carton | 250 |
|---|