SKU: 127012
Product Wire: Download PDF
Description
This extra-large sized pillow box is ideal for gifting or presenting larger items and boosting brand recognition. It includes a finger grip for easy opening and pre-creased edges for simple assembly. The long, flat panels provide ample space for branding with a CMYK digital print process. Supplied flat for convenient postage and storage.
Features
- Perfect presentation for larger items
- Versatile packaging option
- Pre-creased edge for easy assembly
- 300gsm kraft material
Colours
Natural, White, Black.
Dimensions
- Flat: L 379mm x W 229mm x 1mm
- Assembled: 280mm x 222mm x 50mm (inside of curve)
- Assembled: 330mm x 222mm x 50mm (outside of curve)
Branding Options
| Screen Print | 200mm x 150mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | 200mm x 150mm (white and natural boxes only) |
|---|
Specifications
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Paper Weight | 300gsm |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging. |
|---|
| Note | Supplied Flat |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 44 x 40 x 25 cm |
|---|
| Carton weight | 13.50 kg |
|---|
| Units per carton | 250 |
|---|