SKU: 113265
Product Wire: Download PDF
Description
Smooth twist-action brass ballpoint pen with contemporary French design. Evolution has a lacquered brass barrel with shiny chrome trim and a black large volume refill with 4000 metres of German manufactured Dokumental ink. The pen features the Pierre Cardin logo tastefully engraved on the centre ring and can be presented in an optional Pierre Cardin sleeve or Pierre Cardin gift box.
Features
- Smooth twist-action brass ballpoint pen with contemporary French design
- 4000m of black Dokumental ink
- Contoured lacquered brass barrel with shiny chrome trim
- Pierre Cardin logo subtly engraved on centre ring
- Presentation: Optional Pierre Cardin sleeve or Pierre Cardin gift box
Colours
Red/Silver, Blue/Silver, Black/Silver.
Dimensions
- Pen: Dia 14mm x L 138mm x 18mm (includes clip)
- Optional Gift Box: L 175mm x W55mm x 35mm
Branding Options
| Laser Engraving | Positions G & I - 30mm x 6mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 4000m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Mirror |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Matt Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Brass |
|---|
| Grip | Brass |
|---|
| Clip | Brass |
|---|
| Tip | Brass |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Brass |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional presentation box or sleeve.
Carton
| Carton size | 35 x 20 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 9.00 kg |
|---|
| Units per carton | 250 |
|---|