SKU: 200233
Product Wire: Download PDF
Description
Unique medium-size (approximately A5) notebook with a soft cover which is manufactured from recycled leather, giving the notebook a textured finish and a natural look. The notebook is presented in an unbleached cardboard sleeve and has 80 pages (160 leaves) of 70gsm lined cream paper with a date grid printed on each page. Other features include a bookmark ribbon, an elastic band closure and a recycled leather icon on the back cover.
Features
- Environmentally-conscious notebook with a unique recycled leather cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper with date grid
- Bookmark ribbon and elastic closure
- Recycled symbol printed on back cover
- Presentation: Unbleached cardboard sleeve
Colours
Natural, Black.
Dimensions
- W 140mm x L 208mm x 10mm.
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm | 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | 160mm x 90mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Cover Type | Soft |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Material Note | Due to the nature of recycled leather, the cover may exhibit slight variations in texture, colour, and form. Other factors like environment temperature and humidity could also impact the form |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 1mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Packaging | Individual Kraft Sleeve included |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | 75% Pre-consumer Leather / 25% Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Natural Paper Sleeve.
Carton
| Carton size | 38 x 30 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 12.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|