SKU: 123972
Product Wire: Download PDF
Description
The Petros notebook is a one-of-a-kind writing companion with a water-resistant hard cover. It has 64 leaves (128 pages) of 108gsm lined stone paper. This innovative paper stock is created by blending powdered limestone with bio-polythene resin, resulting in exceptionally durable, tear-resistant pages that are water, oil and grease-resistant and provide a luxuriously smooth writing surface. The medium-size (approximately A5) notebook also features a pen loop and a bookmark ribbon. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour.
Features
- Medium-sized (approximately A5) notebook with a water-resistant hard cover
- 64 leaves (128 pages) of tear-resistant 108gsm lined stone paper
- Stone paper is water, oil, grease and tear-resistant
- Optional belly band available at an additional cost
Colours
Grey, Black.
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | Front - 55mm x 55mm | Front - 65mm x 35mm | Back - 55mm x 55mm | Back - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Front - 115mm x 190mm (one colour) | Back - 115mm x 190mm (one colour) |
|---|
| Digital Print | Belly Band - Refer to template |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Page Colour | Off-White |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 64 |
|---|
| Page Weight | 108gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Belly Band | Available for an additional charge |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 33 x 27 x 24 cm |
|---|
| Carton weight | 12.50 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|