SKU: 127792
Product Wire: Download PDF
Description
A practical and elegant medium-sized (approximately A5) hardcover notebook made with 80% sugarcane waste. It includes 80 leaves (160 pages) of smooth 90gsm natural lined paper, making it ideal for everyday use. The hard cover is enhanced with an RPET trim in a striking contrasting colour. Perfect for professionals, students, and creatives seeking quality and thoughtful design.
Features
- Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook
- 80 leaves (160 pages) of 90gsm natural lined paper
- Cover and paper made from 80% sugarcane waste
- RPET trim covering spine in contrasting colour
Colours
Olive, Navy, Black
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | Front & Back - 55mm x 55mm | Front & Back - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Front & Back - 85mm x 185mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with both natural and recycled materials. |
|---|
| Note | Sugarcane paper is made from natural sugarcane waste. Due to this, the pages and cover may exhibit slight variations in texture and colour. |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Page Colour | Natural |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 90gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Sugarcane Paper | Recycled Polyethylene Terephthalate (rPET) | Cardboard |
|---|
| Pages | Sugarcane Paper |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 34 x 33 x 24 cm |
|---|
| Carton weight | 13.00 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|